Pizza to najsłynniejsze danie kuchni włoskiej. W oryginalnym wydaniu jej spód to cienkie ciasto drożdżowe, wykonane z mąki najwyższej jakości. Mistrzowie kuchni zgodnie twierdzą, że sekretem idealnej pizzy jest odpowiednio wyrobione ciasto oraz właściwy dobór składników.
Mniej znaczy więcej, czyli sposób na włoską pizzę.
Włosi w kwestiach kulinarnych zdecydowanie są tradycjonalistami. Nierzadko rozrośnięte karty menu w polskich pizzeriach mają niewiele wspólnego z pierwowzorem z Italii. W przypadku oryginalnej pizzy wyznawana jest zasada: Mniej znaczy więcej, a najważniejsza jest jakość dodawanych składników i ich odpowiednie połączenie . Im więcej dodatków tym większe prawdopodobieństwo zabicia smaku poszczególnych składników.
Podstawowym dodatkiem jest sos pomidorowy. Żeby zbliżyć się do ideału, należy starannie wybrać pomidory, z których go sporządzimy. Powinny być dojrzałe i słodkie. Nie bez znaczenia jest również czas ich gotowania, który powinien być odpowiednio długi, tak, by zdążyły się rozgotować na gładką masę. Nieodłącznym składnikiem sosu pomidorowego są charakterystyczne zioła – oregano, tymianek i bazylia. Bez nich pizza włoska nie byłaby wyrazista i aromatyczna.
Włoskie klasyki, jakich dodatków użyć?
Absolutna podstawa to oczywiście Margherita, czyli spód drożdżowy z sosem pomidorowym i serem - najczęściej rozpływająca się w ustach mozzarella, będąca miękkim serem, który doskonale się rozpuszcza.
Bezkonkurencyjnym hitem jest nieco bogatsza Capricciosa. W tym przypadku poza sosem i serem powinniśmy dodać pieczarki oraz plasterki szynki. Należy pamiętać, aby wybrać dobrej jakości szynkę gotowaną – wędzona mogłaby stłumić smak pozostałych składników. Ważne jest, by nie przesadzić z ilością dodatków. Więcej wcale nie oznacza lepiej.
Dla osób preferujących urozmaicenia doskonała będzie Diavola, do której dodaje się pikantne salami, anchois, czarne oliwki oraz pikantne papryczki. W kwestii papryczek mamy pewną dowolność, w zależności od indywidualnych upodobań możemy wybrać czerwone chilli, ogniste piri piri lub też zielone jalapeno. W tym wariancie użyć należy też innego rodzaju sera, dopasowanego do charakteru pizzy, czyli pikantnego. Włosi używają w tym przypadku np. owczego sera pecorino, ale można go z powodzeniem zastąpić innym serem o podobnym ostrzejszym smaku.
Natomiast miłośnikom sera do gustu przypadnie Quattro Fromaggi, czyli popularne Cztery Sery. W oryginale łączy się cztery rodzaje serów o różnym charakterze tj. włoski parmezan, cheddar o lekko ostrzejszym smaku, miękką mozzarellą z bawolego mleka oraz pleśniową gorgonzolę. Oczywiście można użyć innych rodzajów, należy jednak pamiętać, by były to sery o podobnych właściwościach do tych wspomnianych wyżej.
Jest wiele rodzajów pizzy, przy jej tworzeniu można bawić się smakami. Jednak należy uważać, by nie przesadzić z ilością dodatków i przypraw. Klasyka w łączeniu smaków jest najbezpieczniejszą drogą, gwarantującą zadowalające efekty. Musimy pamiętać, że pizza to przede wszystkim doskonały, chrupiący i rozpływający się w ustach spód drożdżowy uzupełniony przez dodatki - nie odwrotnie. Zapraszamy do naszej włoskiej restaruacji Warszawa Centrum!